Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
O nás

Aktuální informace, nové události a zajímavé novinky.

VSOSO – základní informace

Historie Dobrovolného svazku obcí Vodohospodářské sdružení obcí Slánské oblasti sahá až do roku 1994, kdy na ustavující valné hromadě bylo toto sdružení založeno (o historii se podrobněji dočtete v záložce O sdružení/historie sdružení). Historicky dlouhodobým problémem Slánské oblasti je nedostatek pitné vody. Tento problém a hledání možností jeho řešení také vedly k založení dobrovolného svazku obcí a prakticky tvoří hlavní náplň jeho činnosti.

Z hlediska objemu spotřebované vody zhruba 40 % vody vyprodukuje Úpravna vody Studeněves, kde hlavní „Krkavčí vrt“ produkuje povolených 17 – 19 vteřinových litrů. Tato voda však nejen nestačí pokrýt potřebu obyvatel Slánska, navíc je zatížená sírany a dalšími látkami. Proto je nutno ji pro použití ředit. Z uvedených důvodů je zatím Slánsko závislé na dovážení vody z Mělnicka, kde její dopravu zajišťuje Přivadeč E-Theodor. VSOSO má ve svém majetku jen menší část tohoto přivaděče, úsek Theodor-Okrouhlík v délce 5,3 km. Ostatní část přivaděče je v majetku společnosti Vodárny Kladno-Mělník a.s., která je také dodavatelem této zbylé části objemu pitné vody.

Provozování hlavní části vodohospodářské infrastruktury členských obcí VSOSO zajištovala v letech 2005 – 2019 společnost Středočeské vodárny a.s. se sídlem na Kladně, patřící do skupiny VEOLIA. V období 2015 – 2018 probíhal zejména na půdě Města Slaný podrobný analytický proces z hlediska dalších modelů provozování VHI, jehož výsledkem bylo rozhodnutí o založení provozní společnosti Slavos Slaný s.r.o. Tato společnost byla dne 1. 10. 2018 založena společníky Město Slaný (75 %) a DSO VSOSO (25 %).

Společnost Slavos Slaný následně od spol. Středočeské vodárny a.s. odkoupila provozní objekt Slaný – Háje a část provozní techniky. Areál Na Hájích tak dnes spadá do společného majetku spol. Slavos Slaný (administrativní budovy, dílny, garáže) a VSOSO (věžový vodojem, zemní vodojem, čerpací stanice).  Dnem 1. 1. 2020 společnost Slavos zahájila provozní činnost pro členské obce VSOSO, kdy Město Slaný zásobuje pitnou vodou a zajišťuje provoz kanalizace a v ostatních obcích provozuje vodovodní soustavu. Jedinou výjimku tvoří Městys Zlonice, který si svou infrastrukturu provozuje samostatně.

 

Info

Vodohospodářské sdružení obcí Slánské oblasti, dobrovolný svazek obcí

Kontakty

Kontaktní informace

Vodohospodářské sdružení obcí Slánské oblasti, dobrovolný svazek obcí
Politických vězňů 1523, Slaný, 27401

info@vsoso.cz
+420-720 961 106

Novinky na e-mail

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů